XIII TALLINN DESIGN FESTIVAL
10.09.—16.09.2018
Inimlikud linnad

Jaga üritust

Luther-Isokon SEMINAR: arhitektuuri ja vineermööbli lugu

12.09. 16:00–19:00
Arhitektuurimuuseum: Ahtri 2    Vaata kaardil

Rahvusvaheline seminar keskendub kahe edumeelse ettevõtte – Tallinnas asutatud Lutheri ja Londonis tegutsenud Isokoni – tegevusele vineerile innovaatiliste kasutusvõimaluste leidmisel Teise maailmasõja eelses Euroopas. Seminari fookuses ongi vineer kui tugev, elegantne ja taskukohane materjal, mis mängis võtmerolli moodsas mööblikujunduses ning kaasaegse lakoonilise sisustusstiili kujunemisel. Moodsa disaini ajalukku on läinud mitmed Isokoni vineerist mööbliesemed 1930. aastatest, mis valmisid koostöös selliste Bauhausist tuntud maailmanimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. Moodne mööbel oli lahutamatu nüüdisaegsest elamuarhitektuurist ning Isokoni üheks olulisemaks projektiks kujunes Lawn Roadi korterelamu ehitus Londonis, omas ajas väga uuendusliku maja projekteeris briti tuntumaid moderniste Wells Coates ja see valmis 1934.

Seminar kaasneb muuseumi galeriikorrusel eksponeeritud samanimelise näitusega, kus tutvustatakse nii Isokoni maja lugu kui näeb ettevõtte tänini tootmises olevat ikoonilist mööblit. Võrdluseks on välja pandud ka valik meie Lutheri toodangut ning Eesti kaasaegset disaini, mille põhimaterjaliks on vineer.


Seminari kava:

16.00–16.15 Sissejuhatus by Mait Väljas (Eesti Arhitektuurimuuseum), Ilona Gurjanova (EDL, MTÜ Disainiöö)

16.15–16.45 Jüri Kermik.

Tallinn–London: Tallinn – London: rahvusvahelistest ärivõrgustikest disainivahetuseni

16.45–17.15 Magnus Englund.  

Pritchardid ja Bauhausid.

17.15.–17.30 Paus

17.30 – 18.00 Elizabeth Darling. 

Wells Coates: Arhitekti seiklused vineeriga

18.00–18.30 John Allan. 

Isokoni maja arhitektuur ja renoveerimine.

18.30–18.45 Karen Jagodin. 

Elu Eestis pärast Lutherit


Seminari PDF SIIN 

Seminar on inglise keeles ja kõigile huvilistele tasuta.

Näitus ja seminar on osa Disainiöö programmist. Toetajad: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, UPM-Kymmene Otepää AS, Disainiöö MTÜ


LOE ESINEJATE KOHTA >>>>

Jüri Kermik

Jüri Kermik, akadeemik ja disainer, erialaselt tegeleb disainiajaloo ja materjalide innovatsiooni alal. Uurinud Lutherite perekonna arhiivi Inglismaal, kaitses Jüri Kermik 1998. aastal doktorikraadi vineeritehnoloogia ja -disaini ajaloo alal ning avaldas seejärel raamatu “A. M. Luther. 1877–1940. Materjalist võrsunud vormiuuendus”, mis pälvis riigi kultuuripreemia.

Seminaril tutvustatakse vineeritootmisega seonduvat oskusteavet ja kogemusi ning vaadeldakse kolme ettevõtte - Luterma, Venesta ja Isokoni omavahelist tihedat seost eelmise sajandi 20-30-ndatel aastatel.


Magnus Englund

Magnus Englund on alates 2014. aastast juhtinud Isokon Gallery Trusti, mis on opereerinud 1934. aastal I klassi kaitsealuse hoonena Inglismaa kultuuripärandi nimekirja kantud Isokon Buildingus asuvat muuseumi. Ta on arvukate kaasaegset Skandinaavia disaini käsitlevate raamatute autor ja tuntud Skandinaavia disaini edasimüüja Skandiumi kaasasutaja. Jack & Molly Pritchard on kaks erakordset isiksust 20. sajandi turbulentsemast perioodist. Läbi Jack Pritchardi koostöö Venestaga - Eesti Lutheri vabriku Briti ettevõttega – puutusid nad kokku modernismiga, mis omakorda tõi kaasa elumuutva kohtumise Master of the Bauhausiga, kellest neli kolisid nende hoonesse.Dr Elizabeth Darling

 

Elizabeth Darling on arhitektuuriajaloolane ja õppejõud Oxford Brookes University ajalooteaduskonnas Ühendkuningriigis. Tema erialaks on kaasaegse arhitektuuri ja disainikultuuri ajalugu sõdadevahelisel Inglismaal. Ilmunud raamatud: „Ühendkuningriigi reform“ (2007) ja „Kaevukaaned“ (2012).

“Kaevukaaned” pani aluse vineeri laiaulatuslikule kasutamisele kohe tema karjääri alguses. Ettekanne keskendub parimatele näidetele seoses uute kaasaegsete materjalide kasutuselevõtuga arhitektuuris.John Allan

John Allan oli aastatel 1983-2011 firma Avanti Architects direktor, kes juhtis mitmeid Modern Movement projekte ja uuringuid. Tema algatusel loodi firma DoCoMoMo-UK; tema sulest on ilmunud auhinnatud raamat “Berthold Lubetkini elulugu – arhitektuur ja traditsioonid”. Ta on Finsbury Health Centre Preservation Trust´i liige ja Isokon Gallery Trust`i juhataja.

Ettekanne keskendub Isokon apartementidele Londonis, mis valmisid aastal 1934 uuendusliku näitena linnakorterist ja millest peagi said kodud sellistele kuulsatele pagulastele Euroopast nagu Walter Gropius, Marcel Breuer ja Moholy Nagy. Samuti on teemaks restaureerimisalane projekt aastast 2004 ja Isokon Galerii loomine, mille näitusi esitletakse ka sellel Tallinna Disainifestivalil.Karen Jagodin

Arhitektuuriteadlane, lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse erialal 2005 (BA) ning University College London, Bartlett School of Architecture`i arhitektuuriajaloo magistriõppe 2014. Peamised uurimissuunad on seotud Nõukogude-perioodi arhitektuuri ja sisearhitektuuriga, kirjutanud ja toimetanud muuhulgas mitmeid arhitektuuriraamatuid ja -giide.

Loeng keskendub ajaloolise Lutheri vabriku edasisele käekäigule pärast natsionaliseerimist Nõukogude-perioodil (Tallinna Vineeri ja Mööbli Kombinaat) ning erastamise järgselt AS Marlekori toodangule. Loengu lõpetuseks jõutakse välja kaasaega ning vaadatakse, kuidas vineeri inspireerib tänapäeva eesti disainiereid.