XIII TALLINN DESIGN FESTIVAL
10.09.—16.09.2018
Inimlikud linnad

Jaga üritust

Konverents "Inimlikud linnad"

13.09. 11:00–17:00
Hind 10€ (sisaldab toitlustust)
Kohtade arv on piiratud ning osalemine toimub eelregistreerimisega programm@disainioo.ee. Soovitatav on varane registreerimine! 
Või osta pilet SIIT!
Eesti Kunstiakadeemia: Põhja puiestee 7/Kotzebue 1    Vaata kaardil
Linnade kasvu põhjuseid on mitmeid. Tööstus, teenindus, kõrgem majanduslik efektiivsus, ligipääs kultuurielule ja meelelahutusel. Igal aastal loobuvad miljonid eurooplased ruraalsest eluviisist, et proovida õnne linnas. Linn on mugava ja sisuka elu sünonüüm.
 
Linn on elav süsteem, Linna tervis ja kultuursus oleneb lisaks linnaplaneerijatele ka meist endist. Kahjuks kohtame tihti linnaehitajate vähest huvi elanikkonna vajaduste vastu ning tihti ka elanike ebapiisavat aktiivsust.
 
Konverentsil “Inimlikud Linnad” kuuleme visionääridelt ja praktikutelt lugusid sellest, kuidas tulla toime kiire linnastumise tingimustes uute väljakutsetega ning mil moel luua ja säilitada linnades inimväärne ja kultuurne keskkond.

Peaesinejateks on:
Mark Kingwell (Kanada)
Liam Young (UK)
Chantal Vanoeteren (Belgia)
Kate Rhodes (Austraalia)
Veronika Valk-Siska (Eesti)
Samuti esinevad kõik "Human Cities" projektis osalevate linnade esindajad, kõneldes eksperimentidest ja pilootprojektidest, mis nendes linnades on läbi viidud. Projektis osales 12 partnerit 11 Euroopa linnast: Tallinn, London, Brüssel, Belgrad, Cieszyn, Saint-Etienne, Graz, Helsingi, Bilbao, Ljubljana ja Milano.

Peaesinejate tutvustus >>>>>>>

Mark Kingwell

Mark Kingwell on Toronto Ülikooli filosoofiaprofessor ja NY Harper’s Magazine´i vastutav väljaandja. Ta on kirjutanud18 raamatut, milles käsitleb poliitika-, kultuuri- ja esteetikateooriaid ning avaldanud palju teadusartikleid. Tema viimased raamatud: ”Sõnakuulmatud hääled” (2012), “Võrdle end maailmaga” (2015), “Ebaõnnestu paremini: miks on pesapall oluline?” (2017) ja peagi ilmuv “Vahelüli”.


"Inimlikud linnad ja posthumanistlikud linnad"

Traditsiooniline linnafilosoofia keskendub suhtele inimese ja tema poolt loodud keskkonna vahel. Seega on rõhk ruumil ja vormil, mis lähtuvad inimeste füüsilistest omadustest. Tavalähenemine oleks sel puhul muuta linnad inimsõbralikumaks. Kuid mis saab siis, kui inimkeha pole enam linna teadvuse tähtsaimaks elemendiks? Sellisel juhul peaksid linnad pakkuma välja palju erinevaid ja põnevaid lahendusi.

--


Liam Young

Liam Young on linnade tuleviku mõttekoja Tomorrows Thoughts Today kaasasutaja, kes uurib uute tehnoloogiate kohalikku ja globaalset rakendamist. Tema kaasasutatud on ka uurimisstuudio Unknown Fields, mis rändab ekspeditsioonidel, et talletada erinevaid olukordi hetkedel, mil need kohapeal aset leiavad. Liami loominguline keel on midagi dokumentaalfilmi ja väljamõeldise vahepealset, sest ta keskendub projektidele, mille eesmärk on teha nähtavaks tänapäeva maailma toimimas hoidvad nähtamatud sidemed ja süsteemid.


"Linn kõikjal: Lugusid antropotseenijärgsest ajast"

Meie helendavad tehnoloogiad heidavad üle planeedi ulatuvaid varje. Tule koos abstraktse arhitekti Liam nooremaga ja kõikenägeva targa linna operatsioonisüsteemiga kaasa muinasjutureisile, mis viib su juhita taksos läbi võbeleva ekraani teiselepoole pilveudu uudistama Igalpool Linna – peaaegu väljamõeldud lähituleviku linna, milles koos üha keerulisemaks muutuva oleviku hirmud ja imed. Nähtuna läbi masinate silmade disainime me linnu ning külastame iseseisvaid infrastruktuure, industriaalmaastikke ja kultuspaiku, mis ulatuvad robotportaalidest Siberi rannajoonel kuni tohutute kaevandusteni Austraalia keskmaal, kus meie tehnikavidinad oma elu alustavad.

--


Chantal Vanoeteren

Chantal Vanoeteren on linnaplaneerija, kes on pühendunud avaliku ruumi taaskasutusvõtule. Ta osaleb projektis „Inimlikud Linnad“ ja organiseeris hiljuti koostöös paljude kohalikega uue kodanikufestivali „Linnaelanike Valgus“ Brüsseli paljurahvuselises äärelinnas.


"Avalik ruum kohaliku elu jaoks – jagatud väärtused mitmepalgelises linnakeskkonnas"

Alt-üles initsiatiivid muutuvad üha olulisemaks kaasaegse linna avalike ruumide kujundamises. Ka omavalitsused ja erafirmad pööravad neile järjest rohkem tähelepanu, et suurendada sotsiaalset ühtekuuluvust. Linnavõimudele sellised algatused meeldivad ning seetõttu korraldataksegi palju konkursse selleteemaliste projektide ellukutsumiseks.

--

Kate Rhodes

Kate Rhodes on Melbourne’is disaininäituste, -programmide ja -uurimisega tegeleva 10-korruselise hoone RMIT Design Hub kuraator. Ta on korraldanud kunsti-, käsitöö- ja disaininäituseid, õpitubasid ja loovettevõtmisi nii Austraalias kui väljaspool. Ta on loonud mitmeid käsitöö- ja disainialaseid audiogiide, kaasa arvatud Audio Design Museum, the Sound of Buildings ja Melbourne Unbuilt. Kate oli ürituse “State of Design Festival“ loovdirektor ja selle programmi “Disain kõigile“ kuraator. Ta on olnud kuraator Austraalia disainikeskuses Sydneys, Craft Victorias ja Rahvuslikus disainikeskuses Melbourne’s ning viis aastat fotograafia ja kaasaegse kunsti abikuraator Victoria rahvusgaleriis. Arhitektuuri- ja disainijakirja Artichoke toimetajana asutas ta Artichoke õhtukooli – trükis avaldatud disainiideede vestlusringi. Tal on kunstide magistri kraad Melbourne’i ülikoolist (2002) ja disainiuuringute magistrikraad RMIT-ist (2010), kus ta ka õpetanud on. Kate oli eraorganisatsioonide ja juhtivate kultuuriasutustega töötava kuraatoriterühma “Hea disaini kontor“ asutajaliige.


"WORKAROUND - Disaininaised aktsioonis"

WORKAROUND – Women Design Action ehk disaininaised aktsioonis oli näitus ja online-saade, mis toimus RMIT Design Hubis Austraalias Melbourne's 2018. aasta augustis. Näitus oli seotud liikumisega, mille keskpunktis oli austraallannade osalemine arhitektuuris laiemalt ning milles iga osaleja esitletud töö oli suunatud olemasoleva keskkonna ja sellega seotud kultuurikonteksti positiivseks muutmise poole. Innustatuna keskkonnast, sotsiaalselt ja ametialaselt tulenevatest väljakutsetest "muutsid" need naised olemasolevaid tavasid, süsteeme ja struktuure. Kogu ettevõtmist esitleti galeriis ja kanti samaaegselt üle ka internetis. 14 igapäevaepisoodi ja 14 tegijat, kellest igaüks tutvustas oma "ümbertehtut" kas analüüsi, vestluse, intervjuu, töötoa või performance'i kujul. Iga episood oli jälgitav reaalajas RMIT Design Hubis kohapeal või vaadatav internetis Design Hubi kodulehel.

--

Veronika Valk-Siska

Veronika Valk-Siska on arhitekt, kes projekteerinud elamuid ja avalikke hooneid, teinud sise- ja maastikuarhitektuuri projekte, võitnud erialastel võistlustel üle 30 preemia ning avaldanud hulgaliselt arhitektuuri- ja urbanismiteemalisi kirjutisi. Alates 2015. a on ta Eesti Kultuuriministeeriumis arhitektuuri- ja disaininõunik ning aidanud ellu kutsuda ruumiloome ekspertrühma, mis tegutseb Riigikantselei juures.


"Algatusvõime ja linnaelu Eesti moodi"

Igasuguse muutuse kontekst on algatus, üksikideest nagu varjualune või lava kuni keeruliste urbanistlike arendusteni nagu linnad ise kui algatuste paljusus. Elujõuline algatus pole pelgalt eksperiment või individuaalne kogemus, vaid ühine investeering. Algatuse ellukutsumise oskus aitab luua midagi mittemillestki ning teha seda süsteemselt.