XIII TALLINN DESIGN FESTIVAL
10.09.—16.09.2018
Inimlikud linnad
Ajakava
Kataloog

10.09.2018

10.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



10.09.2018
Alphenberg & partnerid @ D’Boiss Club Bespoke

Alphenbergi nahk: näpunäiteid naha kasutamiseks modernses interjööris

10.09. 17:00–18:30

Leidlikud lahendused vanale heale materjalile: NAHK

Nahk on inimeste igapäevaelus mänginud olulist rolli juba inimkonna algusaegadest saati. Nahk on unikaalne tiheda tekstuuriga kolmemõõtmeline materjal, ühendades enda isoleerivad omadused veekindlusega. Nahk mööbli ja detailide näol mõjub peene aktsendi ja pilgupüüdjana nii stiilses katusekorteris, robustsetel industriaalpindadel, klassikalises ja elegantses interjööris kui ka skandinaavialikus puhtuses.

Hollandi põrandakatete tootja Alphenberg on pühendanud pea kümme aastat unikaalse ja näiliselt ebahariliku toote arendamisele: nahk, mida saab paigutada erinevatele pindadele interjööris. Kutsume teid osa saama meie hiljutisemast projektist, D’Boiss Club Bespoke, et saaksite aimu, kus nahka kasutada, kuidas seda paigaldada ja hooldada.

Lisaks eelnevale, esitleme teile ka mugavat, aegumatut ja unikaalset nahkmööblit Jess Design’ilt. See auhinnatud bränd on valmistanud mööblit tuntud ettevõtete restoranidele, hotellidele ja kontoriruumidele. Klientide hulgas näiteks Uber, Sony, Dropbox jpt. Tule ja puhka jalga linna mugavaimatel baaritoolidel või lõõgastu MiCasa diivanil, samal ajal jagame päevakohaseid uudiseid nahadisaini valdkonnast.


10.09. 17:00–18:30

Alphenbergi nahk: näpunäiteid naha kasutamiseks modernses interjööris.


11.09. 17:00–18:30

Jess Design: nahkmööbli evolutsioon


13.09. 18:30–21:00
Pidu D’Boiss Club Bespoke ruumides. 

RSVP alphenberg@alphenberg.ee kuni 7.09

Jooksva info ürituste ja eripakkumiste kohta leiad FB-lehelt: www.facebook.com/AlphenbergTallinn


10.09.2018
ÖÖD
Eesti disaini elamusretk Disainiöö raames
10.09.–16.09. 10:00–16:00

Erakordsete elamuste teejuhiks on sageli ka erakordne disain. Kahe eduka Eesti ettevõtte koostöös on sündinud unikaalne pop-up kontorilahendus, mis pakub täit naudingut töötegemisel mõjudes ühteaegu nii motiveerivalt kui ka inspireerivalt. Nii majatootja ÖÖD kui ka mööblitootja WOODMAN looming on pälvinud maailmas laialdast tunnustust ning XIII Tallinna Disainiöö Festivali raames esitletakse oma parimat nägemust modernsest kontori- ja seminariruumist.

ÖÖD peegelmaja oma modernse ent isetu vormiga püüab pilke nii looduskaunites paikades kui ka linnamiljöös. ÖÖD kontorihoone valgusküllasus ja ergonoomiline ruumilahendus võimaldab kuni kuute töökohta ning osava ümberpaigustuse näol ka praktilist nõupidamisteruumi. Unikaalne ning kõigiti kasutajasõbralik WOODMAN kontorisisustus täidab ruumid nii värvide kui ka puidu sooja puudutusega. Sajandeid austatud tamm on ka WOODMAN disainmööbli võtmesõnaks. Stiilsed vormid ja värvid ning veatu lõppviimistlus panevad iga siseruumi elama. Kaasaegse kontoriruumi osaks võivad olla ka lõbusad valgustid, riidenagid, minimalistlik õrn-sinine diivan või vaheseina funktsiooni täitev raamaturiiul. Nutikus ja puhtakoeline Eesti disain võimaldavad suurepärast töökeskkonda, olgu selleks siis kas maja või selle sisustuselemendid.

Tulge tutvuma ÖÖD ja WOODMAN loominguga ja saage osa nende tegemisest. Küsige, tunnetage ning hankige inspiratsiooni! Olete oodatud Eesti disaini elamusretkele ÖÖD majas Eesti Arhitektuurimuuseumi õuel (Ahtri tn 2) 10.-16. septembrini!



10.09.2018
Solo Sokos Hotel Estoria
Wuruhi pop-up pood
10.09.–16.09. 9:00–21:00

Wuruhi.com on ainulaadne e-pood Baltikumis, mis koondab kokku aksessuaaride disainerid Eestist, Lätist ja Leedust ning toob nende loomingu läbi meeldiva ja sisuka ostukeskkonna huvilistele üle maailma.

 

Wuruhis on esindatud enam kui 50 Eesti, Läti ja Leedu disaineri isikupärased aksessuaarid nii meestele kui naistele. Wuruhist leiab ka moeehteid ja ehtekunstnike eksklusiivsemaid unikaalseid teoseid, mida ei paku müügiks mitte ükski teine e-pood Eestis.

 

Sõna wuruhi pärineb Uus-Meremaa põliselanike maooride keelest ja tähendab tõlkes hunti. Meie Wuruhis tegutseme nagu hundikari - töötame ja areneme koos oma hõimkonna ehk koos disaineritega, et aidata viia nende looming disainiarmastajate ja –tarbijateni igas maailma nurgas.





11.09.2018

11.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



11.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee

11.09.2018
Eesti Disainikeskus
Teenusedisaini töötuba: “To Be Truly Customer Centric" 11.09. 9:15–16:00
Teenusedisaini töötuba teemal “To be truly customer centric"

11. septembril toimub teenusedisaini töötuba teemal “To be truly customer centric – From designing services to build capacity and design organisations”.

Töötuba viib läbi Eesti Disainiauhinnad 2018 teenusedisaini žüriiliige Anna Grieves koos oma kolleegiga Susanne Lundmark (www.savvysthlm.com). Enne Savvy'i asutamist oli Anna pikalt Rootsi tuntud teenusedisaini büroo Transformatori senior-teenusedisainer ja endine tegevjuht.

Teenusedisaini töötuba keskendub sellele, kuidas ettevõtteid juhtida ja suunata selliselt, et ettevõttel tekiks võimekus saada tõeliselt kliendikeskseks ja väärtust pakkuvaks. Tutvustamisele tulevad erinevad näited ja meetodid, mida kasutada disainivõimekuse kasvatamisel. Töötuba toimub ingliskeeles.


Ajakava:
 
9.15 - 9.30 Hommikukohv
9.30 - 11.00 Sessioon 1
11.00 - 11.15 Kohvipaus
11.15 - 12.45 Sessioon 2
12.45 - 13.30 Lõuna
13.30 - 15.00 Sessioon 3
15.00 - 16.00 Kokkuvõtted ja kohvipaus


Koolitajad:

Susanne is Senior Business Designer and former Head of Client Relations at Transformator Design in Stockholm, Sweden. Susanne works with private business and public sector, helping clients to find their way of working with service design in order to create great experiences and sustainable relationships with their customers as well as their employees.  

Anna Grieves
www.savvysthlm.com

Service Designer and former CEO at Transformator Design in Stockholm, Sweden. Anna works with some of Swedens largest organisations to help them develop their business by focusing on human-centered design. Both working with design as an outcome and as a process. All to create great customer relationships.
11.09.2018
Alphenberg & partnerid @ D’Boiss Club Bespoke
Jess Design: nahkmööbli evolutsioon 
11.09.  17:00–18:30

Leidlikud lahendused vanale heale materjalile: NAHK

Nahk on inimeste igapäevaelus mänginud olulist rolli juba inimkonna algusaegadest saati. Nahk on unikaalne tiheda tekstuuriga kolmemõõtmeline materjal, ühendades enda isoleerivad omadused veekindlusega. Nahk mööbli ja detailide näol mõjub peene aktsendi ja pilgupüüdjana nii stiilses katusekorteris, robustsetel industriaalpindadel, klassikalises ja elegantses interjööris kui ka skandinaavialikus puhtuses.

Hollandi põrandakatete tootja Alphenberg on pühendanud pea kümme aastat unikaalse ja näiliselt ebahariliku toote arendamisele: nahk, mida saab paigutada erinevatele pindadele interjööris. Kutsume teid osa saama meie hiljutisemast projektist, D’Boiss Club Bespoke, et saaksite aimu, kus nahka kasutada, kuidas seda paigaldada ja hooldada.

Lisaks eelnevale, esitleme teile ka mugavat, aegumatut ja unikaalset nahkmööblit Jess Design’ilt. See auhinnatud bränd on valmistanud mööblit tuntud ettevõtete restoranidele, hotellidele ja kontoriruumidele. Klientide hulgas näiteks Uber, Sony, Dropbox jpt. Tule ja puhka jalga linna mugavaimatel baaritoolidel või lõõgastu MiCasa diivanil, samal ajal jagame päevakohaseid uudiseid nahadisaini valdkonnast.


10.09. 17:00–18:30

Alphenbergi nahk: näpunäiteid naha kasutamiseks modernses interjööris.


11.09. 17:00–18:30

Jess Design: nahkmööbli evolutsioon


13.09. 18:30–21:00
Pidu D’Boiss Club Bespoke ruumides.

RSVP alphenberg@alphenberg.ee kuni 7.09

Jooksva info ürituste ja eripakkumiste kohta leiad FB-lehelt: www.facebook.com/AlphenbergTallinn


11.09.2018
Moodne Valgustus
Töötuba "Linoollõike töötuba LÕIKUSAEG - kipsist valgusti disainimine"
11.09. 17:00–19:00

Näitus AEG LÕIGATA – linoollõike graafika

10.09.–16.09. 10:00–18:00

Töötuba "Linoollõike töötuba LÕIKUSAEG - kipsist valgusti disainimine"

Linoollõike töötuba LÕIKUSAEG - kipsist valgusti disainimine

LÕIKUSAEG tähistab suve lõppu ja sügise algust. See on valminud viljade külluslik aeg. See võiks olla ka aeg, kui lubame endale hetke, et nautida ja luua.

Linoollõike tehnika vajab aega ja keskendumist, mõjudes samas teraapiliselt, paitades hinge ja vaimu nagu meditatsioon.

Töötuba on suurepärane võimalus kujundada just endale meelepäraste motiividega üks unikaalne ja kordumatu valgusti.

Valgusti toorik on kipsist, mille lamedat pealispinda saab iga osaleja vastavalt fantaasiale linoollõike tehnikas dekoreerida. Töö protsess algab motiivide kavandamisest, mis kantakse edasi trükiplaadile. Edasi tutvustatakse linooli lõikamise võtteid, kasutades spetsiaalseid nuge ja materjale. Välja lõigatud motiiv trüktakse valgusti lamedale kipsist pinnale. Lisaks on võimalus sama motiivi trükkida paberile trükipressi abil, katsetades erinevaid kompositsioone ja värvilahendusi.

--

Näitus AEG LÕIGATA – linoollõike graafika

Lauri Lihten-Haavel, Lilli-Krõõt Repnau, Marita Tambelt, Marilyn Piirsalu, Helen Tago, Kaija Kesa

Näituse pealkirjaks võiks ka olla MEIL ON AEGA, sest linoollõige on mõneti edasiarendus iidsest puulõike tehnikast ja nõuab kunstnikult sarnaseid käeosavuse ja püsivuse omadusi. Näitusel on välja pandud erinevate loominguliste taustade ja lähenemistega kunstnike graafilised lehed, mida ühendab linoollõike tehnika kasutamine. Me VÕTAME AEGA lõikamiseks ja seega ka enda sisse vaatamiseks, sest ükski teos ei saa sündida keskendumiseta hetkele, milles see sünnib.




12.09.2018

12.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



12.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee

12.09.2018
Luther-Isokon SEMINAR: arhitektuuri ja vineermööbli lugu
12.09. 16:00–19:00

Rahvusvaheline seminar keskendub kahe edumeelse ettevõtte – Tallinnas asutatud Lutheri ja Londonis tegutsenud Isokoni – tegevusele vineerile innovaatiliste kasutusvõimaluste leidmisel Teise maailmasõja eelses Euroopas. Seminari fookuses ongi vineer kui tugev, elegantne ja taskukohane materjal, mis mängis võtmerolli moodsas mööblikujunduses ning kaasaegse lakoonilise sisustusstiili kujunemisel. Moodsa disaini ajalukku on läinud mitmed Isokoni vineerist mööbliesemed 1930. aastatest, mis valmisid koostöös selliste Bauhausist tuntud maailmanimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. Moodne mööbel oli lahutamatu nüüdisaegsest elamuarhitektuurist ning Isokoni üheks olulisemaks projektiks kujunes Lawn Roadi korterelamu ehitus Londonis, omas ajas väga uuendusliku maja projekteeris briti tuntumaid moderniste Wells Coates ja see valmis 1934.

Seminar kaasneb muuseumi galeriikorrusel eksponeeritud samanimelise näitusega, kus tutvustatakse nii Isokoni maja lugu kui näeb ettevõtte tänini tootmises olevat ikoonilist mööblit. Võrdluseks on välja pandud ka valik meie Lutheri toodangut ning Eesti kaasaegset disaini, mille põhimaterjaliks on vineer.


Seminari kava:

16.00–16.15 Sissejuhatus by Mait Väljas (Eesti Arhitektuurimuuseum), Ilona Gurjanova (EDL, MTÜ Disainiöö)

16.15–16.45 Jüri Kermik.

Tallinn–London: Tallinn – London: rahvusvahelistest ärivõrgustikest disainivahetuseni

16.45–17.15 Magnus Englund.  

Pritchardid ja Bauhausid.

17.15.–17.30 Paus

17.30 – 18.00 Elizabeth Darling. 

Wells Coates: Arhitekti seiklused vineeriga

18.00–18.30 John Allan. 

Isokoni maja arhitektuur ja renoveerimine.

18.30–18.45 Karen Jagodin. 

Elu Eestis pärast Lutherit


Seminari PDF SIIN 

Seminar on inglise keeles ja kõigile huvilistele tasuta.

Näitus ja seminar on osa Disainiöö programmist. Toetajad: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, UPM-Kymmene Otepää AS, Disainiöö MTÜ


LOE ESINEJATE KOHTA >>>>

Jüri Kermik

Jüri Kermik, akadeemik ja disainer, erialaselt tegeleb disainiajaloo ja materjalide innovatsiooni alal. Uurinud Lutherite perekonna arhiivi Inglismaal, kaitses Jüri Kermik 1998. aastal doktorikraadi vineeritehnoloogia ja -disaini ajaloo alal ning avaldas seejärel raamatu “A. M. Luther. 1877–1940. Materjalist võrsunud vormiuuendus”, mis pälvis riigi kultuuripreemia.

Seminaril tutvustatakse vineeritootmisega seonduvat oskusteavet ja kogemusi ning vaadeldakse kolme ettevõtte - Luterma, Venesta ja Isokoni omavahelist tihedat seost eelmise sajandi 20-30-ndatel aastatel.


Magnus Englund

Magnus Englund on alates 2014. aastast juhtinud Isokon Gallery Trusti, mis on opereerinud 1934. aastal I klassi kaitsealuse hoonena Inglismaa kultuuripärandi nimekirja kantud Isokon Buildingus asuvat muuseumi. Ta on arvukate kaasaegset Skandinaavia disaini käsitlevate raamatute autor ja tuntud Skandinaavia disaini edasimüüja Skandiumi kaasasutaja. Jack & Molly Pritchard on kaks erakordset isiksust 20. sajandi turbulentsemast perioodist. Läbi Jack Pritchardi koostöö Venestaga - Eesti Lutheri vabriku Briti ettevõttega – puutusid nad kokku modernismiga, mis omakorda tõi kaasa elumuutva kohtumise Master of the Bauhausiga, kellest neli kolisid nende hoonesse.



Dr Elizabeth Darling

 

Elizabeth Darling on arhitektuuriajaloolane ja õppejõud Oxford Brookes University ajalooteaduskonnas Ühendkuningriigis. Tema erialaks on kaasaegse arhitektuuri ja disainikultuuri ajalugu sõdadevahelisel Inglismaal. Ilmunud raamatud: „Ühendkuningriigi reform“ (2007) ja „Kaevukaaned“ (2012).

“Kaevukaaned” pani aluse vineeri laiaulatuslikule kasutamisele kohe tema karjääri alguses. Ettekanne keskendub parimatele näidetele seoses uute kaasaegsete materjalide kasutuselevõtuga arhitektuuris.



John Allan

John Allan oli aastatel 1983-2011 firma Avanti Architects direktor, kes juhtis mitmeid Modern Movement projekte ja uuringuid. Tema algatusel loodi firma DoCoMoMo-UK; tema sulest on ilmunud auhinnatud raamat “Berthold Lubetkini elulugu – arhitektuur ja traditsioonid”. Ta on Finsbury Health Centre Preservation Trust´i liige ja Isokon Gallery Trust`i juhataja.

Ettekanne keskendub Isokon apartementidele Londonis, mis valmisid aastal 1934 uuendusliku näitena linnakorterist ja millest peagi said kodud sellistele kuulsatele pagulastele Euroopast nagu Walter Gropius, Marcel Breuer ja Moholy Nagy. Samuti on teemaks restaureerimisalane projekt aastast 2004 ja Isokon Galerii loomine, mille näitusi esitletakse ka sellel Tallinna Disainifestivalil.



Karen Jagodin

Arhitektuuriteadlane, lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse erialal 2005 (BA) ning University College London, Bartlett School of Architecture`i arhitektuuriajaloo magistriõppe 2014. Peamised uurimissuunad on seotud Nõukogude-perioodi arhitektuuri ja sisearhitektuuriga, kirjutanud ja toimetanud muuhulgas mitmeid arhitektuuriraamatuid ja -giide.

Loeng keskendub ajaloolise Lutheri vabriku edasisele käekäigule pärast natsionaliseerimist Nõukogude-perioodil (Tallinna Vineeri ja Mööbli Kombinaat) ning erastamise järgselt AS Marlekori toodangule. Loengu lõpetuseks jõutakse välja kaasaega ning vaadatakse, kuidas vineeri inspireerib tänapäeva eesti disainiereid.


12.09.2018
TURUNDUSE TULEJOONEL VOL10: Rahvusvaheline turundus ja disaini eksport

12.09. 15:00–17:00

Populaarsel networking workshop'il jagatakse mõtteid ja ideid kaasaegsest turundusest ja arutletakse ekspordi väljakutsete teemal. Praktilised ning kasulikud nõuanded igale ettevõtjale!    

Aktiivne, inspireeriv ja praktiline töötuba, mida juhib Anu-Mall Naarits Marketingi Instituudist.

Anu-Mall Naarits on loomemajanduse valdkonnas töötanud üle 14 aasta, millest ligi 6 aastat AS Baltika turundusdirektorina (turundades Baltika nelja brändi Monton, Mosaic, Baltman ja Ivo Nikkolo Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis, Ukrainas ja Venemaal kokku kuni 135 poes) ning 8 aastat eraettevõtluses koolitades ja nõustades loomemajanduse valdkonna ettevõtteid. Alates 2009 on Anu-Mall läbi viinud moe- ja trenditoodete koolitustsüklit, mille on läbinud üle 100 disaineri, moekunstnikku ja muu valdkonna loomeettevõtjat sh Piret Ilves, Triin Kärblane, Lilli Jahilo, Marit Illisson, Diana Arno, Jaana Varkki, Kalle Aasamäe, Anu Hint ja paljud teised. Anu on koolitanud EKA-s tudengeid ja juhendanud nende bakalaureusetöid üle 10 aasta. Ta on olnud Loov Eestiga koostöös valminud programmi PESA disaini ja, sisu koostaja, juhtivkoolitaja ja turunduse mooduli koolitaja. Lisaks on ta konsulteerinud piirkondlikke klasterprojekte nagu näiteks Viru Toit ning nõustanud ja elluviinud turundust erinevatele turismisektori osalejatele (Lennusadama ja Teletorni välisturundus Soomes, Rootsis, Venemaal, Lätis, Saksamaal).


Üllatusesesinejaks on edukas Eesti disainiettevõtja, kes jagab oma väärtuskogemust välisturgudel.

Vajalik eelnev registreerimine. Registreeri end
SIIN



13.09.2018

13.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



13.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee

13.09.2018
Konverents "Inimlikud linnad"
13.09. 11:00–17:00
Linnade kasvu põhjuseid on mitmeid. Tööstus, teenindus, kõrgem majanduslik efektiivsus, ligipääs kultuurielule ja meelelahutusel. Igal aastal loobuvad miljonid eurooplased ruraalsest eluviisist, et proovida õnne linnas. Linn on mugava ja sisuka elu sünonüüm.
 
Linn on elav süsteem, Linna tervis ja kultuursus oleneb lisaks linnaplaneerijatele ka meist endist. Kahjuks kohtame tihti linnaehitajate vähest huvi elanikkonna vajaduste vastu ning tihti ka elanike ebapiisavat aktiivsust.
 
Konverentsil “Inimlikud Linnad” kuuleme visionääridelt ja praktikutelt lugusid sellest, kuidas tulla toime kiire linnastumise tingimustes uute väljakutsetega ning mil moel luua ja säilitada linnades inimväärne ja kultuurne keskkond.

Peaesinejateks on:
Mark Kingwell (Kanada)
Liam Young (UK)
Chantal Vanoeteren (Belgia)
Kate Rhodes (Austraalia)
Veronika Valk-Siska (Eesti)
Samuti esinevad kõik "Human Cities" projektis osalevate linnade esindajad, kõneldes eksperimentidest ja pilootprojektidest, mis nendes linnades on läbi viidud. Projektis osales 12 partnerit 11 Euroopa linnast: Tallinn, London, Brüssel, Belgrad, Cieszyn, Saint-Etienne, Graz, Helsingi, Bilbao, Ljubljana ja Milano.

Peaesinejate tutvustus >>>>>>>

Mark Kingwell

Mark Kingwell on Toronto Ülikooli filosoofiaprofessor ja NY Harper’s Magazine´i vastutav väljaandja. Ta on kirjutanud18 raamatut, milles käsitleb poliitika-, kultuuri- ja esteetikateooriaid ning avaldanud palju teadusartikleid. Tema viimased raamatud: ”Sõnakuulmatud hääled” (2012), “Võrdle end maailmaga” (2015), “Ebaõnnestu paremini: miks on pesapall oluline?” (2017) ja peagi ilmuv “Vahelüli”.


"Inimlikud linnad ja posthumanistlikud linnad"

Traditsiooniline linnafilosoofia keskendub suhtele inimese ja tema poolt loodud keskkonna vahel. Seega on rõhk ruumil ja vormil, mis lähtuvad inimeste füüsilistest omadustest. Tavalähenemine oleks sel puhul muuta linnad inimsõbralikumaks. Kuid mis saab siis, kui inimkeha pole enam linna teadvuse tähtsaimaks elemendiks? Sellisel juhul peaksid linnad pakkuma välja palju erinevaid ja põnevaid lahendusi.

--


Liam Young

Liam Young on linnade tuleviku mõttekoja Tomorrows Thoughts Today kaasasutaja, kes uurib uute tehnoloogiate kohalikku ja globaalset rakendamist. Tema kaasasutatud on ka uurimisstuudio Unknown Fields, mis rändab ekspeditsioonidel, et talletada erinevaid olukordi hetkedel, mil need kohapeal aset leiavad. Liami loominguline keel on midagi dokumentaalfilmi ja väljamõeldise vahepealset, sest ta keskendub projektidele, mille eesmärk on teha nähtavaks tänapäeva maailma toimimas hoidvad nähtamatud sidemed ja süsteemid.


"Linn kõikjal: Lugusid antropotseenijärgsest ajast"

Meie helendavad tehnoloogiad heidavad üle planeedi ulatuvaid varje. Tule koos abstraktse arhitekti Liam nooremaga ja kõikenägeva targa linna operatsioonisüsteemiga kaasa muinasjutureisile, mis viib su juhita taksos läbi võbeleva ekraani teiselepoole pilveudu uudistama Igalpool Linna – peaaegu väljamõeldud lähituleviku linna, milles koos üha keerulisemaks muutuva oleviku hirmud ja imed. Nähtuna läbi masinate silmade disainime me linnu ning külastame iseseisvaid infrastruktuure, industriaalmaastikke ja kultuspaiku, mis ulatuvad robotportaalidest Siberi rannajoonel kuni tohutute kaevandusteni Austraalia keskmaal, kus meie tehnikavidinad oma elu alustavad.

--


Chantal Vanoeteren

Chantal Vanoeteren on linnaplaneerija, kes on pühendunud avaliku ruumi taaskasutusvõtule. Ta osaleb projektis „Inimlikud Linnad“ ja organiseeris hiljuti koostöös paljude kohalikega uue kodanikufestivali „Linnaelanike Valgus“ Brüsseli paljurahvuselises äärelinnas.


"Avalik ruum kohaliku elu jaoks – jagatud väärtused mitmepalgelises linnakeskkonnas"

Alt-üles initsiatiivid muutuvad üha olulisemaks kaasaegse linna avalike ruumide kujundamises. Ka omavalitsused ja erafirmad pööravad neile järjest rohkem tähelepanu, et suurendada sotsiaalset ühtekuuluvust. Linnavõimudele sellised algatused meeldivad ning seetõttu korraldataksegi palju konkursse selleteemaliste projektide ellukutsumiseks.

--

Kate Rhodes

Kate Rhodes on Melbourne’is disaininäituste, -programmide ja -uurimisega tegeleva 10-korruselise hoone RMIT Design Hub kuraator. Ta on korraldanud kunsti-, käsitöö- ja disaininäituseid, õpitubasid ja loovettevõtmisi nii Austraalias kui väljaspool. Ta on loonud mitmeid käsitöö- ja disainialaseid audiogiide, kaasa arvatud Audio Design Museum, the Sound of Buildings ja Melbourne Unbuilt. Kate oli ürituse “State of Design Festival“ loovdirektor ja selle programmi “Disain kõigile“ kuraator. Ta on olnud kuraator Austraalia disainikeskuses Sydneys, Craft Victorias ja Rahvuslikus disainikeskuses Melbourne’s ning viis aastat fotograafia ja kaasaegse kunsti abikuraator Victoria rahvusgaleriis. Arhitektuuri- ja disainijakirja Artichoke toimetajana asutas ta Artichoke õhtukooli – trükis avaldatud disainiideede vestlusringi. Tal on kunstide magistri kraad Melbourne’i ülikoolist (2002) ja disainiuuringute magistrikraad RMIT-ist (2010), kus ta ka õpetanud on. Kate oli eraorganisatsioonide ja juhtivate kultuuriasutustega töötava kuraatoriterühma “Hea disaini kontor“ asutajaliige.


"WORKAROUND - Disaininaised aktsioonis"

WORKAROUND – Women Design Action ehk disaininaised aktsioonis oli näitus ja online-saade, mis toimus RMIT Design Hubis Austraalias Melbourne's 2018. aasta augustis. Näitus oli seotud liikumisega, mille keskpunktis oli austraallannade osalemine arhitektuuris laiemalt ning milles iga osaleja esitletud töö oli suunatud olemasoleva keskkonna ja sellega seotud kultuurikonteksti positiivseks muutmise poole. Innustatuna keskkonnast, sotsiaalselt ja ametialaselt tulenevatest väljakutsetest "muutsid" need naised olemasolevaid tavasid, süsteeme ja struktuure. Kogu ettevõtmist esitleti galeriis ja kanti samaaegselt üle ka internetis. 14 igapäevaepisoodi ja 14 tegijat, kellest igaüks tutvustas oma "ümbertehtut" kas analüüsi, vestluse, intervjuu, töötoa või performance'i kujul. Iga episood oli jälgitav reaalajas RMIT Design Hubis kohapeal või vaadatav internetis Design Hubi kodulehel.

--

Veronika Valk-Siska

Veronika Valk-Siska on arhitekt, kes projekteerinud elamuid ja avalikke hooneid, teinud sise- ja maastikuarhitektuuri projekte, võitnud erialastel võistlustel üle 30 preemia ning avaldanud hulgaliselt arhitektuuri- ja urbanismiteemalisi kirjutisi. Alates 2015. a on ta Eesti Kultuuriministeeriumis arhitektuuri- ja disaininõunik ning aidanud ellu kutsuda ruumiloome ekspertrühma, mis tegutseb Riigikantselei juures.


"Algatusvõime ja linnaelu Eesti moodi"

Igasuguse muutuse kontekst on algatus, üksikideest nagu varjualune või lava kuni keeruliste urbanistlike arendusteni nagu linnad ise kui algatuste paljusus. Elujõuline algatus pole pelgalt eksperiment või individuaalne kogemus, vaid ühine investeering. Algatuse ellukutsumise oskus aitab luua midagi mittemillestki ning teha seda süsteemselt.

13.09.2018
Human Cities näituse avamine ja raamatu “Väljakutse linnadele” esitlus
13.09. 17:30–19:00
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.
>>>>>>>

© Audrey Templier

“Väljakutse linnadele”

Challenging the City Scale, Journeys In People Centred Design Human Cities book Vol.II

Kaasaegse linna uue reaalsuse probleeme käsitlev raamat kajastab 11 Euroopa linna eksperimentidest saadud kogemusi ning õppetunde kiire linnastumisega kohanemiseks.

Eesti Disainerite Liit (EDL) osaleb rahvusvahelises projektis “Inimlikud linnad” (“Human Cities_Challenging the City Scale”), mis tegeleb linnakeskkonna ümbermõtestamisega. Multidistsiplinaarne kooslus, kuhu kuuluvad disainerid, arhitektid, linnaplaneerijad, sotsioloogid, tuleb appi looma inimlikumat linnakeskkonda. Tähtsal kohal on inimene ning tema suhe kiiresti muutuva keskkonnaga. 

4 aastat kestva projekti eesmärk on luua nö elav laboratoorium sotsiaalsete muutuste algatamiseks. Projekti käigus on toimunud palju huvitavat: 90 nüüdistasemel uuringut,; 9 loomingulist kohtumist, 18 eksperimenti 13 linnas, 12 rahvusvahelist töötuba, 11 rahvusvahelist konverentsi, 6 meistriklassi, 9 näitust.

Projektis osaleb 12 partnerit 11 Euroopa linnast: Tallinn, London, Brüssel, Belgrad, Cieszyn, Saint-Etienne, Graz, Helsingi, Bilbao, Ljubljana ja Milano.  


13.09.2018
Rõivadisainietendus D_O_M – DISAIN ON MOES
13.09. 20:00–21:00

Disainiöö omanäolisel moeetendusel D_O_M – DISAIN ON MOES eksponeeritakse kontseptuaalse vaatemängu kaudu rõivad, mille loomisele samaväärselt disaintoodetega üleüldiselt on pühendatud märkimisväärselt aega. Rõivas, see kehale kõikse lähemal olev argine tarbeese, on määrava rolliga inimese tervisliku seisundi, liikumisvabaduse, turvalisuse, üldise heaolu osas. Võtkem aega, et neid siin ja praegu ka vaadata ning nautida.

Elamusliku lavastuse jooksul avanevad brändide sisu, nägu ja tegu. Oma loomingut esitlevad Eesti päritolu ambitsioonikad tegijaid, kes otsivad alati järjest kaasaegsemaid lahendusi rõivaste valmistamisel ning püüdlevad ülima kvaliteedi poole igas aspektis. Need on rõivad, mis kestavad ning mida tasub parandada ja pärandada. Need on rõivad, mida kasutada nii argielus kui ka tähtpäeva melus.

Tervikliku lavastuse komponeerib koreograaf ja lavastaja Helina Reinjärv.

Helilise atmosfääri loob Rene Köster. 

D_O_M rõivadisainile pühendatud etenduse produtsent on Piret Mägi.

#D_O_M #disainonmoes #designisinfashion #TallinnDesignFestival

Kollektsioone esitlevad >>>>>>

ELLEN RICHARD

Uus kodumaine rõivabränd ELLEN RICHARD lähtub põhimõttest, et vähem on rohkem. Kollektsioooni läbivaks teemaks on mitmeti kantavad kleidid ja pluusid. Brändi looja ja disaineri Kristi Pärna sõnul on ülimalt oluline, et tänases asjadest ülekuhjunud maailmas saame soetada endale toote, mida on võimalik vastavalt vajadusele või meeleolule kohandada ja mis täidavad mitmeid eesmärke.

Põhjamaiselt lihtne ja praktiline kollektsioon koosneb igapäevastest elementaarsetest rõivaesemetest, mida saab kombineerida nii omavahel kui erinevate sündmustega. Tooted valmistatakse naturaalsetest kangastest ning õmmeldakse Eestis.

Kui äkki riidekapis olekski vaid mõned rõivaesemed?

STUUDIO-POOD asub Tallinnas, Telliskivi 60A

info@ellenrichard.com

www.ellenrichard.com

@ellenricharddesign

#ellenricharddesign

--

REET AUS

Reet Aus on moedisainer, kelle südameasjaks on moemaailma eetilisemaks
muutmine ning taasväärtustava moekeskkonna arendamine. Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkivaid jääkmaterjale disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sellega märgatavalt moetööstuse keskkonnamõju.  

Upcycling meetodi rakendamiseks moetööstuses on valminud ka UPMADE® sertifikaat. Iga UPMADE® meetodil toodetud riideese Reet Aus kollektsioonis säästab keskmiselt 75% veest ning 88% energiast, võrreldes uue toote loomiseks kasutatavate vahenditega.

Mis siis, kui meie igapäevarõivad oleksid “kahjutud” ning omal moel teeksid hoopis head?

STUUDIO-POOD asub Tallinnas, Telliskivi 62

info@ausdesign.com

www.reetaus.com

@reetaus

#reetaus #upcycling #upmade


Foto: Krõõt Tarkmeel

Modellid: Eleonora ja Indrek

Meik ja soeng: Liina Pihel ja Madli Pihel

Stilistika: Anu Rieberg

--

EVE HANSON

Eve Hansoni uue autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on

ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja jätkusuutliku disaini ajatus.

Kontrastid ja vastandumised, loomulikkus ja erilised vormipaisutused on seatud

diskreetselt harmooniliseks tervikuks. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Kollektsiooni aluseks on monokroomne värvimaailm, millele igal hooajal lisandub värske tooniaktsent. Rõivaid kaunistab spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafika illustraatori Tom Lind poolt.

Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet.

Mis siis, kui täna soetatud rõivast saame kanda ka aastate pärast? Kas see ei võiks olla mitte erand, vaid tava?


info@evehanson.com

www.evehanson.com

@evehansondesign

#evehansondesign

Foto: Maiken Staak

--

HELVE ALLA, kollektsioon “TAASUUS”

Kollektsioon “TAASUUS” toob rõivastesse unustusehõlma vajunud kultuuripärandi. XIX sajandil levinud argielu riietuse olemuse tingis elustiil. Moe määras loogika. Kanga kasutus ja rõivaste iseloom olid tingitud vajadustest ja võimalustest. Ei midagi ülearust, ei midagi ebakindlat. Iga nüanss vääris oma kohta. Iga põhjus oli vastuvaidlematult põhjendatud.

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõputööna valminud kollektsioon “TAASUUS” pälvis mitmeid tunnustusi Oma Mood moeetendusel, 2018 a EFF festivalil. Eripreemiana on autor Helve Alla kollektsiooniga “Taasuus” kutsutud D_O_M moeetendusele.

Ajaloos on palju mäletamis- ja kasutamisväärset. Kuidas vanu tarkusi tallel hoida ja edasi viia?

helve.alla@gmail.com

#helvealla #taasuus

13.09.2018
Alphenberg & partnerid @ D’Boiss Club Bespoke
Pidu D’Boiss Club Bespoke ruumides
13.09.
18:30–21:00

Leidlikud lahendused vanale heale materjalile: NAHK

Nahk on inimeste igapäevaelus mänginud olulist rolli juba inimkonna algusaegadest saati. Nahk on unikaalne tiheda tekstuuriga kolmemõõtmeline materjal, ühendades enda isoleerivad omadused veekindlusega. Nahk mööbli ja detailide näol mõjub peene aktsendi ja pilgupüüdjana nii stiilses katusekorteris, robustsetel industriaalpindadel, klassikalises ja elegantses interjööris kui ka skandinaavialikus puhtuses.

Hollandi põrandakatete tootja Alphenberg on pühendanud pea kümme aastat unikaalse ja näiliselt ebahariliku toote arendamisele: nahk, mida saab paigutada erinevatele pindadele interjööris. Kutsume teid osa saama meie hiljutisemast projektist, D’Boiss Club Bespoke, et saaksite aimu, kus nahka kasutada, kuidas seda paigaldada ja hooldada.

Lisaks eelnevale, esitleme teile ka mugavat, aegumatut ja unikaalset nahkmööblit Jess Design’ilt. See auhinnatud bränd on valmistanud mööblit tuntud ettevõtete restoranidele, hotellidele ja kontoriruumidele. Klientide hulgas näiteks Uber, Sony, Dropbox jpt. Tule ja puhka jalga linna mugavaimatel baaritoolidel või lõõgastu MiCasa diivanil, samal ajal jagame päevakohaseid uudiseid nahadisaini valdkonnast.


10.09. 17:00–18:30

Alphenbergi nahk: näpunäiteid naha kasutamiseks modernses interjööris.


11.09. 17:00–18:30

Jess Design: nahkmööbli evolutsioon


13.09. 18:30–21:00
Pidu D’Boiss Club Bespoke ruumides.

RSVP alphenberg@alphenberg.ee kuni 7.09

Jooksva info ürituste ja eripakkumiste kohta leiad FB-lehelt: www.facebook.com/AlphenbergTallinn


14.09.2018

14.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



14.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee

14.09.2018
Disainitänav ja Moepõik
14.09.–15.09. 12:00–19:00

Ka sel sügisel avatakse festivali raames Disainitänav ja Moepõik, kus liiklemiseks pole tarvis juhiluba. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Solarise keskusesse ja Alexela kontserdimajja on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 100 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega ka enesele.


Rõiva- ja aksessuaaridisain 

OOMYO

Raili Nõlvak

ME by Eve Roosna

NUBERTUS

astrid rajalo

Beregite ptits (RU)

HURMUR

TOKU

COLLAR (LV)

Stuudio Nahk

PRII

Nordhale

BUTTERMAN LTD (LV)

SEEP

ETNOWERK

PIRET KURESAAR

MUULIN

KENA

Mantra Leather (UA)

HERTTA

DarkroomCat

NISUMA

SHAY

Castlebird & Rose

Vilve Unt

Haiku Minimal

ANDRON

ILM by Karin

Wooden Lifestyle

XAOS

Kristel Suigussaar Design

Piret Loog

Mari Masso Millinery

Inga Radikainen

Liisa Soolepp

Kelpman Textile

TORINA Fashion Design

DeMoog Design House

ELLEN RICHARD

MARILIN SIKKAL

NOS (NotoriousObsessionS)

Happy Bows

HING

KYLLIKE

Marat

k u u l

LoLo

Reet Aus


Graafiline disain 

Olevus Art

Bold Tuesday

Krõõt Kukkur Illustrations

CRTVTY BARN

LOOM Creative Studio


Lapsed 

Pengu KIDS

Umbra

Minu Väike Ingel

MÖH

Babyluv

Lalavuu


Ehtedisain 

KUMA Design

Epp Ilveste

Agnes Veski Jewelry

Fly.in.home

Sigrid Kuusk

Seco by Jane Aus

ANNELI TAMMIK ehted

K i l l u d by Angela Orgusaar

Lisa Kroeber Jewellery

Kadi Veesaar Jewellery

MyaMoon

NyxDesign

Kristi Liiva Jewelry

Katrin Veegen Jewellery

Zephyr

MADE BY SOFIA

Inga Kalistru Ehted

New Vintage by Kriss

Studio Mari Seger

Maarja Niinemägi ehted

SOMA jewellery

Crystal Tree

Luminée


Tootedisain

HÕRD

Pesuliisu

Behäppi

Niidy & keraamika

BRäND Disain

Kraami Koda

Helge Kodu

Nüüd Ceramics

HYTI

Stuudio Emma Leppermann

My Unicorn

Disainistuudio MUNA

Härra Aprill

MIRGOODS

SUME

Raili Keiv

Minumo

Kirjastus SEIK

PET & ME

Lucky Laika

Sarapiku Vilt

 


Interjöör ja elustiil 

PEHMÖ by Mairi Laide

KOODUU SYNERGY

Häli-Ann Tooms Studio

Triibuvineer

Intera

MIURIO DECOR

PULO disain

ELKE Mööbel


Kosmeetika 

loond°

D'DIFFERENCE

Tilk!



14.09.2018
Seminar “Nägemus valgustite disainist”
14.09. 18:30–19:30

Soome juurtega Timo Ripatti on disainer, kes hariduselt on arhitekt ja tootedisainer kuid ta on töötanud disainivallas laialdaselt. Tema looming on mitmekesine varieerudes valgusti- ja mööblidisainist kuni mastaapsete arhitektuuri-, näitus- ning sisekujundusprojektideni nii Soomes kui ka maailmas, aeg-ajalt osaledes ka kunstigaleriide väljapanekutel.

Nüüd juhib ta Helsingis disainifirmat STUDIO RIPATTI. Stuudio töötab peamiselt tootearenduse valdkonnas üle kogu Euroopa.

Timo Ripatti on võtnud ülesandeks ühendada oma loometöös nii esteetilised, poeetilised kui ka funktsionaalsed omadused. Ta püüab kujundada inimpõhiseid tooteid, mis on ideaalses tasakaalus ruumi ja arhitektuuriga.

Disainer on pärjatud mitmete auhindadega: Aasta Mööbel Soomes (2009), Aasta Mööblidisainer Soomes (2010), Red Dot'i aunimetus (2012. aastal kui Kone disainimeeskonna liige), Lexus Creating Amazing Award Soomes ( 2013), NYCxDESIGN auhind ICFF messil New Yorgis (2016). Timo Ripatti on töötanud iF auhinna žüriiri liikmena (2015) ja on mööblidisaini lektor kuulsas Aalto Ülikoolis Helsingis ja Disaini- ja Kunstiinstituudis Lahtis.

Timo Ripatti loomingut leiab muuseumides, galeriides ja disainifestivalidel, nagu Salone del Mobile Itaalias, MUDEC Milanos, La Triennale di Milano, London Design Festival, Stockholm Design Week, Meet my Project Pariisis, Living Design Center Tokios, Soome-Norra Kultuuri Instituut Oslos, Soome Instituut Stokholmis, Bella Centre Kopenhaagenis, Riiklik Disaini Instituut, Ahmedabad, Month of Design Ljubljanas, Soome Klaasimuuseum, Habitare, Design Forum Showroom Soomes, Highlight Gallery, Disainimuuseum Helsingis.

2016 aastal lõi disainer Itaalia valgustite brändile Axolight auhinnatud kolletsiooni U-Light.

Disainifestivalil räägib Timo Ripatti valgustitest ja valgusest üldiselt, mis aitavad tagada jätkusuutlikuma ja inimsõbralikuma linnakeskkonna.

Olete oodatud Timo Ripatti loengule. Ürituse korraldab Hektor Light

PS! Seminari juhatab sisse lühike oopus Villu Veski ja Laura esituses kell 18.00 Balti Jaama alal.



15.09.2018

15.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



15.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee

15.09.2018
Disainitänav ja Moepõik
14.09.–15.09. 12:00–19:00

Ka sel sügisel avatakse festivali raames Disainitänav ja Moepõik, kus liiklemiseks pole tarvis juhiluba. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Solarise keskusesse ja Alexela kontserdimajja on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 100 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega ka enesele.


Rõiva- ja aksessuaaridisain 

OOMYO

Raili Nõlvak

ME by Eve Roosna

NUBERTUS

astrid rajalo

Beregite ptits (RU)

HURMUR

TOKU

COLLAR (LV)

Stuudio Nahk

PRII

Nordhale

BUTTERMAN LTD (LV)

SEEP

ETNOWERK

PIRET KURESAAR

MUULIN

KENA

Mantra Leather (UA)

HERTTA

DarkroomCat

NISUMA

SHAY

Castlebird & Rose

Vilve Unt

Haiku Minimal

ANDRON

ILM by Karin

Wooden Lifestyle

XAOS

Kristel Suigussaar Design

Piret Loog

Mari Masso Millinery

Inga Radikainen

Liisa Soolepp

Kelpman Textile

TORINA Fashion Design

DeMoog Design House

ELLEN RICHARD

MARILIN SIKKAL

NOS (NotoriousObsessionS)

Happy Bows

HING

KYLLIKE

Marat

k u u l

LoLo

Reet Aus


Graafiline disain 

Olevus Art

Bold Tuesday

Krõõt Kukkur Illustrations

CRTVTY BARN

LOOM Creative Studio


Lapsed 

Pengu KIDS

Umbra

Minu Väike Ingel

MÖH

Babyluv

Lalavuu


Ehtedisain 

KUMA Design

Epp Ilveste

Agnes Veski Jewelry

Fly.in.home

Sigrid Kuusk

Seco by Jane Aus

ANNELI TAMMIK ehted

K i l l u d by Angela Orgusaar

Lisa Kroeber Jewellery

Kadi Veesaar Jewellery

MyaMoon

NyxDesign

Kristi Liiva Jewelry

Katrin Veegen Jewellery

Zephyr

MADE BY SOFIA

Inga Kalistru Ehted

New Vintage by Kriss

Studio Mari Seger

Maarja Niinemägi ehted

SOMA jewellery

Crystal Tree

Luminée


Tootedisain

HÕRD

Pesuliisu

Behäppi

Niidy & keraamika

BRäND Disain

Kraami Koda

Helge Kodu

Nüüd Ceramics

HYTI

Stuudio Emma Leppermann

My Unicorn

Disainistuudio MUNA

Härra Aprill

MIRGOODS

SUME

Raili Keiv

Minumo

Kirjastus SEIK

PET & ME

Lucky Laika

Sarapiku Vilt

 


Interjöör ja elustiil 

PEHMÖ by Mairi Laide

KOODUU SYNERGY

Häli-Ann Tooms Studio

Triibuvineer

Intera

MIURIO DECOR

PULO disain

ELKE Mööbel


Kosmeetika 

loond°

D'DIFFERENCE

Tilk!



15.09.2018
UNILAB 18/19 Eesti Universaaldisaini Inkubaatori kogemustuba
15.09. 10:00–16:00

UNILAB 18/19 kogemustoa näol on tegemist Eesti Universaaldisaini Inkubaatori tutvustava üritusega, mille eesmärk on tõsta tudengite seas teadlikkust universaaldisainist ja selle põhimõtete rakendamisest. Korraldatava töötoa raames saadakse parem arusaam iseseisvuse tähendusest erinevate sihtrühmade jaoks ning kogetakse läbi rollimängu milliseid takistusi inimesed kohtavad oma igapäevaelus. Käesoleva konkursi ning ka korraldatava töötoa teemaks on iseseisvus 3.0, mis võimestab kõigile iseseisvat toimetulekut.


Kogemustoa ajakava
SIIN
////

THE UNILAB 18/19 Experience Workshop is a part of the Estonian Universal Design Incubator, the aim of which is to raise the awareness of students about universal design and the implementation of its principles. During the workshop the students will gain an insight of the meaning of independence for persons with different needs and through roleplay they will experience the obstacles in their everyday life. The theme of this years’ competition and the conference is independence 3.0, that empowers everyone's independent living.

The event is supported by Cultural Endowment of Estonia, Estonian Council of the Gambling Tax, Estonian Academy of Arts and European Regional Development Fund.


16.09.2018

16.09.2018
Näitused @ Balti jaam
Näitus 10.09.–16.09. E–K 12:00–20:00 / N 12:00–19:00/ R–L 12:00–20:00 / P 12:00–18:00
"Human Cities" näituse avamine 13.09. 17:30–19:00

Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.

Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.


TUTVU NÄITUSTEGA >>>>>>


Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
 Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

––



HÄLO

hääl + halo + häll + hallo


Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?

Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.

Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.

HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.

HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.


Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova

––


Aalto EXIT Arhitektuurikool

The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.

Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.

––


HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG

Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.

––

iF DESIGN TALENDIAUHIND

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.

Selle vooru teemad olid:

1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest

2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents

3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus

4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks

Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.

Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

––
Laste joonistuste näitus
Karksi-Nuias asuva August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi 4nda klassi inglise keele rühm sai ülesandeks mõelda linna peale, kus nemad tulevikus kõige rohkem elada tahaksid ning kus ka kõigil teisel inimestel oleks nende arvates parim elada. Mõtetest tekkis igaühel oma visioon, mis lõpuks joonistusena paberile sai ning mis loodetavasti ka selliseid linnasid looma inspireerib!
––

Õhus on Kalamaja

2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.

––

Tänav Lastele

Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.

Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.



16.09.2018
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek @ Roheline Saal
Näitused 11.09.–16.09. T–L 12:00–19:00, P 12:00–18:00
Näituste avamine 11.09. 17:00

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek tutvustab tudengite lõputöid ja erinevaid kooliprojekte. Lisaks disainialast kõrgharidust andvatele Eesti koolidele Tallinnast, Tartust ja Haapsalust esitlevad oma töid ka Ljubljana Ülikooli Arhitektuuri teaduskond ning FH JOANNEUM Disaini ja Kommunikatsiooniinstituut Grazist.
>>>>>>>


Skins & Shells

Autorid: EKA + HK PolyU

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Piret Puppart, 

Basia Szkutnicka

Fotograaf: Nick D (Spitgan Magazine)

Skins&Shells on rahvusvaheline koostööprojekt, mis sündis Eesti Kunstiakadeemia ja Hong Kongi Polütehnilise Ülikooli moemagistrantide ühistööna. Eksperimentaalvormide seeria pealkiri lähtub elu eksistentsi ümbritsevate “kaitsemembraanide” mõtestamisest. Seda nii sõna-sõnalt kui abstraktsemas võtmes, sest ka linnaruum või traditsiooniline rõivas on justkui omamoodi identifitseeritav “nahk”. Kontseptsiooni raames valmisid Aasiale ikoonilisest 1600st bambuslehvikust 11 narratiivset moeskulptuuri.

www.artun.ee/erialad/moedisain

––

SUVA Type Foundry

EKA graafilise disaini osakond esitleb SUVA Type Foundry’t, uut veebikeskkonda, kust saab allalaadida ja osta EKA GD tudengite ja vilistlaste poolt loodud fonte.  SUVA Type Foundry avamist tähistab GD osakond näitusega, kus eksponeeritakse tudengite, vilistlaste ja õppejõudude fondiloomingut ja tüpograafilisi eksperimente viimasest 15 aastast. Väljapanekul saab näha ka mitmekesist ajaloolist materjali osakonna arhiivist. Näiteks saab tutvuda professorite Ivar Saki ja Villu Järmuti töödega 1980. Aastatest. Eksporeeritud fondid on valminud erinevate loengute või töötubade käigus, mida on juhendanud mitmed tunnustatud disainerid: Anton Koovit, Tuomas Kortteinen, Avigail Reiner, Johannes Breyer & Fabian Harb, Ott Metusala ja mitmed teised. Samuti on näitusel näha viimastel aastatel lõputöödena valminud fonte.

https://www.artun.ee/erialad/graafiline-disain/ulevaade/

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. Nahadisaini osakond, “WOW”

„Kott, mis ei näe välja nagu kott“ – selline on õppeülesanne, mida meie tudengid kuulevad. Tuleb jutustada lugu läbi toote ja panna see sellisesse vormi, kus klassikaline kotivorm on kadunud. Näituse külastaja saab töid vaadates kogeda n-ö wow! hetki, kus miski, mis on tuttav ühest küljest, on pandud jutustama teistsugust lugu.

www.artcol.ee

––


Kõrgem Kunstikool Pallas. TARTU TRIIPHOONE

Tartu Triiphoone esitleb Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli- ja tekstiiliosakonna disainitudengite koostöös valminud prototüüpe, mille loomisel on lähtutud materjali- ja vormiotsingutest ning tehnoloogilistest väljakutsetest. Tegemist on läbilõikega aastate jooksul Stockholmi mööbli- ja valgusmessil eksponeeritud ideedega, millel on koostöös Eesti mööblitootjatega potentsiaali jõuda ka laiemasse kasutusse.

www.artcol.ee


––


Kõrgem Kunstikool Pallas. Rakendusuuring MultiWeave

Tartu Kõrgema Kunstikooli rakendusuuringu MultiWeave raames arendavad tekstiilitudengid Kadi Pajupuu leiutatud tekstiilmaterjali valmistamise meetodit, mis rakendab CNC tehnoloogiat koelõngavedaja suunamisel toestatud lõimede vahel. Masinate prototüübid MultiWeave (2016) ja SpiderWeave (2017) ehitati hackathonide raames Anna Jõgi (Kriimsilm Tehnoloogiad OÜ) juhtimisel. Rakendusuuringu partnerina finantseerib tarkvaraarendust Urmas Mägi (Fein-Elast Estonia OÜ).

www.artcol.ee

––



Kõrgem Kunstikool Pallas. “Mina elan siin”

Linn on keskkond, mille muutumises tekib, areneb ja elab kultuur. Looming sünnib keskkonnast ja loob seda. Pallase üliõpilaste tööd on sündinud küsimustest keskkonna ja looja, koha ja kohalolija suhte kohta. Autorid on nii saajad kui andjad, kasutajad ja vastutajad, mineviku väärtustajad ja tuleviku visualiseerijad. Disainerid ja kunstnikud taasloovad ruumi. Midagi ei puudu ega jää üle. Linn on elus, kuni seal elab loovus. "Mina elan siin" on esimene disainivaldkonna väljapanek Kõrgema Kunstikooli Pallas nime all.

www.artcol.ee

––

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž/ Diplomitööd 2018

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini.

https://www.tlu.ee/haapsalu

––


Muusika ja draamakunsti ülikool Austrias, Grazis

Töötoa teema oli ruumi ja arhitektuuri kogemine kuulmismeelega. Avalikus ruumis on kasutatud binauraalseid salvestustehnikaid, taasesitamist ja kõlauuendusi. Meistriklassi tulemus:

1. DogDay – audio-videoinstallatsioon, mis muundab aistingulise kogemuse koera vaatenurgast (kuulmine, nägemine, elektromagnetväli jne) inimsagedusele vastuvõetavaks.

2. Sounds good sounds Graz – interaktiivne heliinstallatsioon, mis kasutab puutetundlikku põrandakaarti Grazi linna, iseäranis selle ülikooli helide kuuldavaks tantsimiseks.

3. Helikaart – interaktiivne kaart, mis kasutab laste tiptoe pen analoogiat Grazi huviväärsete paikade helide ja vaadete vaatlemiseks.

Kõikidele helidele on avalik juurdepääs ja need on kuulatavad Udo Nolls apogee kodulehel.

aporee.org

––


Ljubljana Ülikool, arhitektuuri osakond: Elamisväärseid linnu ümber kujundades

Mootorsõidukitega liiklemise vähendamine, keskkonna eest hoolitsemine ja varade säästlik kasutamine – selliste eesmärkide ületoomine linnaruumi peaks peegelduma paranenud elukvaliteedis linnakogukondade sotsiaalse ja kultuurilise teadlikkuse mõttes, mis on omakorda jätkuks teadlikkusele sellest, kui vajalik on piirkondliku eripära edendamiseks suhelda ajalooga. Projektid: elamurajoonide arendamine loodusümbrust arvestades; isoleeritud elamuehituselt kooperatiivse elamuehituse poole ülesandega rajada jalakäijate jaoks jätkusuutlik liiklustänav; arhitektuur kui elu ümberkujundamise viis.

www.fa.uni-lj.si

––


Endiste soolaladude taaselustamine Portoroz´is

Endised soolalaod asuvad piki rannateed, mis ühendab omavahel Sloveenia ranniku kõige kaunimaid paiku. Selle projekti eesmärk on tuua tähelepanu kasutamata võimalustele ning leida lahendus, mis kasutaks täielikult ära ruumi ja kahe kaitsealuse hoone väärtused, suhestades antud piirkonna eesmärgipäraselt laiema kontekstiga. Projekt esitab põhjaliku nägemuse rannajoone ilmestamiseks, loob visiooni endiste laohoonete kasutamiseks ja paneb ette olemasolevate konstruktsioonide muutmise, millega kahe hoone vaheline ala muutuks osaks rannajoonest. Esitatud kasutusplaani järgi saab endistest laohoonetest uus avaliku elu keskus nii turistidele kui ka kohalikele elanikele mõeldud aasta läbi ning iga päev toimuvate tegevuste ja üritustega.


www.kimistenic.com

––


Disain ja tehnoloogia tulevik

Programmi “Disain ja tehnoloogia tulevik“ aluseks on arusaam, et innovatsioonile on heaks mootoriks teadusharupõhine, kultuuriline ja intellektuaalne mitmekesisus koos loomingulise ja avatud meelelaadiga. Programm seob hariduse ja innovatsiooni ühisplatvormiks, et üliõpilastel oleks võimalik leida tänapäeva keerulistele ülesannetele ja väljakutsetele uutmoodi lahendusi, kasutades ära loominguprotsessi ja uute tehnoloogiate vahel tekkiv sünergia. Üliõpilastest saavad mitmekülgsed nn T-professionaalid oskusega lüüa loominguliselt kaasa erinevatel aladel ja distsipliinides.

designtechfutures.eu

––

NODI - NOORED DISAINIVAD

2018. aastal korraldas Eesti Kunstikoolide Liit kolmandat aastat  disainikonkursi NODI - NOORED DISAINIVAD. 7 - 19 aastastele noortele suunatud konkursi teema oli tänavu: Eesti Vabariik 100 - Igal kohal oma paik. Keskkonnadisain avaliku ruumi rikastamiseks.

Õpilased analüüsisid linnaruumi ja teostasid ideekavandeid. Konkursi partneriteks oli kuus omavalitsust ja AS Kiili Betoon. Neljas Eestimaa paigas viidi läbi disainikoolitusi kunstiõpetajatele.

Konkursil osales üle 190 õpilase 11 koolist ja parimate kavandite järgi valmivad Kiili Betoonis teetõkked, skatepargi istumiskohad jms.

kunstikoolid.ee

––

Tallinna Huvikeskus Kullo disaini- ja puutööringide näitus "Arenevad asjad"

Huviharidus täidab suurt lünka disainihariduses, sest annab lastele võimaluse arendada oma loomingulisi ideid ja läbida kogu loominguline protsess kavandist kuni valmis tooteni. See on katse leida tasakaal huvide ja arenevate oskuste vahel ja ületada selle käigus takistusi nagu kogemuste ja kannatlikkuse vähesus. Samuti püüd leida sel pikal teel motivaatoreid nagu toetus, uued tehnikad või mängulisus. Kasvav oskuste hulk ja tulemuste kvaliteet lisab mänguvõimalusi uute ideede arendamiseks.

www.kullo.ee