Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele "Inimlikud Linnad" näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, "Õhus on Kalamaja" raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus "Dialoog". Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada.
Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.
Inimlikud Linnad
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad - majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele”käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.
––
HÄLO
hääl + halo + häll + hallo
Mööduja – kui vajad pausi, et lõõgastada oma meel ja puhata oma keha?
Siis hinga sügavalt sisse ja võta omale aega. See on sulle.
Human Cities / Inimlikud linnad Euroopa Liidu koostööprojekti raames on eestipoolne tiim asunud välja töötama lõõgastusliku iseloomuga puhkekapslit HÄLO. See on planeeritud rahvarohketesse kohtadesse linnaruumis nagu lennujaamad või avalikud sisepargid moodsate kaubanduskeskuste ning büroohoonete aatriumites. Idee sisuks on inimestele võimaldada pausi linnamelust ning kiirendatud taastumist vaimsest ülepingest.
HÄLO eesmärgiks on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise olulisust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust kõrgetasemelise füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel.
HÄLO kapsel on mõeldud ühele inimesele korraga. Seansi kestus orienteeruvalt 20min.
Disaini autorid: Martin Melioranski, Jan Graps, Ken Ruut
Audiofoon: Taavi Tulev
Helisüsteem: Ingmar Melioranski
Multimeedia: Future Media, Reimo Unt
Valgustus: Hektor Light + Baltlux, Vallo Rähn
Prototüübi teostus: Ropeye, Eccom, Laserstuudio, Blueprint, Ove Uustalu, Laur Stern
Kuraator: EDL, Ilona Gurjanova
Aalto EXIT Arhitektuurikool
The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid. Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat.
Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.
––
HGDF 2018 rahvusvaheline konkurss-näitus DIALOOG
Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ekvadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost. Näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn ja Eesti Kujundusgraafikute Liit.
––iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.
Selle vooru teemad olid:
1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest
2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents
3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus
4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks
Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt.
Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.
––Õhus on Kalamaja
2018. aasta kevadel ilmus kogukonnaraamat „Õhus on Kalamaja“, mis kaardistab Tallinna ühe populaarseima ja jõudsalt kasvava asumi tänapäeva, talletades selle mitmekihilist olemust ja värvikaid elanikke. Raamat vaatleb piirkonna kujunemist puitmajadega töölisasumist moodsaks hipsterlikuks linnaosaks, loovmajanduse keskuseks ja toidukultuuri etaloniks. Teisalt pööratakse tähelepanu ka gentrifikatsioonist tulenevatele kitsaskohtadele (ülerahvastatus ja autostumine). Raamatuga kaasnev samanimeline näitus portreteerib värvikaid Kalamaja inimesi, kellest igaüks tajub Kalamaja omamoodi.
––Tänav Lastele
Töötoa eesmärgiks oli ajaloolise tööstuslinna Saint-Étienne endise peatänava inimkesksemaks muutmine. Selle saavutamiseks kaardistati hetkeolukorda ning tehtud järelduste põhjal muudeti tänavat interaktiivsemaks. Põhifookuses olid lapsed, kellele loodi mänguvõimalusi ja suurendati ohutust tänaval.
Eesti disainerid, kes võtsid osa projektist: Johanna Tammsalu, Madlen Hirtentreu, Eva-Karlotta Tatar, Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk.